Uçak Modelleri

F-16'lar

 

F-16, Fighting Falcon ya da Türkçe adıyla Savaşan Şahin, Amerikan yapımı çok amaçlı, tek motorlu av-bombardıman uçağı.

Batı kökenli uçaklar içinde en çok üretilen uçaklar F-16'lardır. Şu ana kadar 4.000'den fazla F-16 üretilmiştir.[kaynak belirtilmeli] Dünya'da 24 ordu tarafından kullanılmaktadır.[kaynak belirtilmeli] F-16'lar günümüzde Amerikan Ordusu için değil sadece ihracat için üretilmektedir. F-16 General Dynamics tarafından tasarlanıp üretilmiş, daha sonra şirketin havacılık bölümünün Lockheed (daha sonra başka bir birleşme sonucu Lockheed-Martin ismini almıştır) şirketine satılması sonucunda üretimi Lockheed Martin firmasına geçmiştir. Türkiye'de üretimi ise TAI tarafından üstlenilmiştir.

 

Özellikleri:

F-16 çok amaçlı bir uçaktır. Silahlarını hava ve kara hedeflerine çok yüksek hassasiyetle sevk edebilir. F-16 nın yapımında F-15 ve F-111 gibi kendini ispatlamış uçakların teknolojilerinden yararlanılmıştır. F-16 güçlü radarı sayesinde alçaktan uçan uçakları bile tespit edebilir. F-16'nın manevra kabiliyeti çok yüksek ve atiktir. Bu da F-16'yı kullanımı zor uçaklar kategorisine sokar. F-16'da; Fly by wire, HUD, HOTAS, Glass Cockpit gibi sistemler de kullanılmıştır. F-16 çok dayanıklı bir uçaktır. Tam yüklü olarak yaklaşık 9G'ye dayanabilir.

Çok yönlü taktik ve avcı uçağı olan F-16 uçakları havadan havaya ve havadan yere savaş kabiliyetine sahiptir. F-16 C serisi tek kişilik F-16 D serisi ise çift kişiliktir. F-16 uçağında turbo fanlı tek motor mevcuttur. Hava alığı yere çok yakın olduğu için FOD alması çok kolaydır. Bu nedenle uçağın bulunduğu ve taksi yaptığı yerlerin en ufak maddelerden dahi arındırılması gerekir.

F-16 uçağının tek motorlu olması nedeniyle uçağa elektrik ve hidrolik takat gelmediği zamanlarda emercensi olarak takat sağlayan ünite (EPU) devreye girer. Bu sistemde yakıt olarak kullanılan Hidrazin insan vücuduna temas ettiğinde veya buharına maruz kalındığında sağlık açısından zararlı etkilere sahiptir. Bundan dolayı kaza/kırım olaylarında veya emercensi durumlarda uçağa yaklaşmadan önce uçağın sağ yan tarafında bulunan gösterge ve dedektörler iyice kontrol edilmeli, uçağa herhangi bir müdahelede bulunmadan önce EPU sistemi emniyet pimi takılarak ve pilot kabininden OFF edilerek devreden çıkartılmalıdır.

Resimler:

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Airbus'lar

 

Airbus S.A.S (Fransızca:(S)ociété par (a)ctions (s)implifiée, fransız ticaret hukukunda Limited Şirket ine benzer) şirketi 1970 yılında bir Fransız-Alman ortaklığı olarak kurulmuştur. Şirket şu anda Almanya, Fransa, İspanya, İngiltere ve Hollanda ortaklığından oluşmaktadır. Merkezi Fransa'nın Toulouse şehridir.

Yukarıda sayılan bu ülkeler üretilen değişik modellerin değişik bölümlerini ve parçalarını üretmekten sorumlulardır. A320 modeli denilen ve A318, A319, A320 ve A321 modellerini kapsayan seri Almanya'nın Hamburg kentinde montajlanırken diğer modeller Fransa'da montajlanmaktadır. Her seride ayrı dağılım göstermekle birlikte genelde:

  • Gövdeden Almanya,
  • Elektronik aksamından ve iniş takımlarından Fransa,
  • Kanatlardan İngiltere,
  • Kanat Parçalarından, uçuş yüzeylerinden Hollanda ve
  • Kapı gibi aksamlarından ise İspanya sorumludur.

İlk üretilen model A300'tür, daha sonra bunu sırasıyla A310, A320, A330, A340 ve en son A380 izlemiştir. Ayrıca A350 modeli de tasarlanmış ancak henüz üretimine geçilmemiştir.

Resimleri:

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Yolcu uçakları(THY)

Türk Hava Yolları Bakım Merkezi (THY Teknik), Türkiye'nin ulusal havayolu ve bayrak taşıyıcı şirketi olan Türk Hava Yolları'nın bakım merkezidir. THY Teknik'in tesisleri, Türk Hava Yolları'nın Yeşilköy, İstanbul'daki Atatürk Havalimanı (IST) merkezindedir.

 

THY Teknik

THY Teknik Atatürk Havalimanı (IST)'deki merkezindeki iki hangarında faaliyet göstermektedir. Tesislerin toplam kapalı alanı 130.000 m²'dir ve yaklaşık 3.000 kişiye istihdam sağlamaktadır. THY Teknik'te çalışmakta olan 1.800 teknisyenden yaklaşık 1.300 kadarı Lisanslı Teknisyendir.

THY Teknik bir IATP (International Airlines Technical Pool) ve ELMO (European Line Maintenance Organization) üyesidir ve 24 yerel ve 30 uluslararası havaalanında hat bakım istasyonuna sahiptir.

 

Resimler:

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !